PROFESIONALNO INFORMIRANJE I USMJERAVANJE

Objavljeno: 17. lis. 2018

  |  Ključne riječi: , , , , , , , ,

cisok2
Profesionalno informiranje i usmjeravanje sastavni su dijelovi pedagoškog rada u završnom razredu. Svake godine u suradnji s CISOK-om organiziramo testiranje za naše učenike u njihovim prostorijama, Ulici kneza Višeslava 7, Zagreb.

Ove godine pozivamo maturante, ali i učenike nižih razreda ako imaju potrebu (javite nam se), na testiranje koje će im pomoći u odabiru i potvrdi odabira željenog smjera u nastavku školovanja.
 

Neka od “Često postavljanih pitanja” učenika su:

 

Gdje se sve može studirati?

Djelatnost visokog obrazovanja obavljaju visoka učilišta. Visoka učilišta u Republici Hrvatskoj su sveučilišta (sa svojim sastavnicama – fakultetima i umjetničkim akademijama), veleučilišta i visoke škole. Sveučilište je ustanova koja organizira i izvodi sveučilišne studije, a može organizirati i izvoditi i stručne studije. Veleučilišta i visoke škole su ustanove koje organiziraju i izvode stručne studije.

 

Koje sve vrste studija postoje u Republici Hrvatskoj?

Sveučilišni studij osposobljava studente za obavljanje poslova u znanosti i visokom obrazovanju, u poslovnom svijetu, javnom sektoru i društvu općenito te ih osposobljava za razvoj i primjenu znanstvenih i stručnih dostignuća. Stručni studij pruža studentima primjerenu razinu znanja i vještina koje omogućavaju obavljanje stručnih zanimanja i osposobljava ih za neposredno uključivanje u radni proces.

Sveučilišni studij obuhvaća tri razine: preddiplomski, diplomski i poslijediplomski studij. Stručni studij obuhvaća dvije razine: stručni i specijalistički diplomski stručni studij.

 

Koliko traje pojedini studij?

Preddiplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri do četiri godine i njegovim se završetkom stječe 180 do 240 ECTS bodova. Završetkom se stječe akademski naziv sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica uz naznaku struke.

Diplomski sveučilišni studij traje u pravilu jednu do dvije godine i njegovim se završetkom stječe 60 do 120 ECTS bodova. Završetkom preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija (najmanje 300 ECTS bodova) stječe se akademski naziv magistar/magistra struke.

Poslijediplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri godine i njegovim se završetkom stječe u pravilu 180 ECTS bodova te akademski stupanj doktor/doktorica znanosti.

Poslijediplomski specijalistički studij traje u pravilu jednu do dvije godine i njegovim se završetkom stječe akademski naziv sveučilišni/a specijalist/specijalistica uz naznaku struke.

Stručni studij traje dvije do tri (iznimno četiri) godine i njegovim se završetkom stječe 120 do 180 ECTS bodova. Završetkom stručnog studija sa 180 ili više ECTS bodova stječe se stručni naziv stručni/a prvostupnik/prvostupnica uz naznaku struke.

Specijalistički diplomski stručni studij traje jednu do dvije godine i njegovim se završetkom stječe 60 do 120 ECTS bodova. Završetkom se stječe stručni naziv stručni/a specijalist/specijalistica uz naznaku struke.

Komentari su
isključeni

Kako bismo bili u skladu s novom Općom odredbom o zaštiti podataka ažurirali smo našu politiku privatnosti i upotrebe kolačića. Kolačiće koristimo kako bismo mogli ispravno prikazati sadržaj i analizirati korištenje web stranice.

U svakom trenutku možete blokirati kolačiće pomoću odgovarajuće postavke web preglednika. Ukoliko blokirate kolačiće, upotreba ove web stranice možda neće biti u potpunosti moguća.

Želite li saznati više o privatnosti i kolačićima, molimo Vas da pročitate Pravila privatnosti i Postavke kolačića.